Vytlačiť

 

Ak máte dieťa, ktorému bola diagnostikovaná celiakia, existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste mu pomohli zvládnuť jeho diagnózu čo najlepšie. 

 

 

 

 

 

VYSVETLENIE

Pre deti všetkých vekových kategórií je potrebné, aby pochopili, čo celiakia vlastne je. Čo lepok robí s ich telom a akým potravinám by sa mali vyvarovať. 

Tiež je veľmi dôležité vysvetliť celej rodine, vrátane súrodencov, diagnózu celiakie tak, aby aj oni porozumeli tomu, prečo ich brat alebo sestra nemôžu jesť rôzne potraviny. 

Prejdite si spoločne s vašim dieťaťom potraviny a označte produkty, ktoré vaše dieťa môže jesť smajlíkovou nálepkou a produkty, ktoré nie sú bezlepkové označte ochrannou známkou a výstražnou nálepkou. Pomôže to celej rodine rýchlo identifikovať výrobky, ktoré sú vhodné pre vaše dieťa. 

Je potrebné prijať rozumné kroky, aby sa zabránilo kontaminácii potravín obsahujúcich lepok v kuchyni. 

 

 

 

 

 

PREDŠKOLSKÉ ZARIADENIA

Dohodnite si stretnutie s príslušnými členmi personálu školskej jedálne, ktorým vysvetlíte špeciálne potreby vášho dieťaťa.

 

 

DETSKÉ OSLAVY

Nie je žiaden dôvod, aby si vaše dieťa neužilo detskú párty ako ostatné deti.

Ak je vaše dieťa pozvané na narodeninovú párty, skúste jeho stravovacie potreby prediskutovať s     usporiadateľom. Opýtajte sa, aké druhy potravín budú na párty pripravené a môžete ich spoločne nahradiť bezlepkovou verziou. 

 

 

VARENIE V ŠKOLE

Na základnej škole deti často pečú malé koláčiky či cukrovinky. Môžu byť súčasťou učebných osnov alebo pripravujú malú pozornosť pre rodičov. S trochou plánovania dopredu môžete poskytnúť bezlepkové suroviny a porozprávať sa s učiteľmi o používaní bezlepkových ingrediencií a o rizikách krížovej kontaminácie. 

 

ČAS NA HRU

Mladšie deti majú tendenciu dávať veci do úst. Vačšina plastelín je vyrobených z pšeničnej múky. Ak sa deti s celiakou hrajú s týmito produktami, mali by byť pod dohľadom dospelého a po hraní si dôkladne umyť ruky. Môžete si vyskúšať vytvoriť vlastnú bezlepkovú plastelínu.

 

 

 

 

Domáca plastelína

 

Ingrediencie:

Postup: 

 

Všetky prísady vložte do hrnca. Varíme na miernom stupni 5 minút, za stáleho miešania. Zmes je zo začiatku veľmi vodnatá, ale postupne sa začne zahusťovať. Nakoniec ju na stole ešte premiesime, aby sme odstránili hrudky. Plastelínu je vhodné zabaliť do fóliového obalu, aby nám vydržala čo najdlhšie.

 

 

 

 

 

autor: Eva Srogončíková

 

 

 

 

 

 

Kategória: Uncategorised
Návštevy: 2806