Vytlačiť

Londýn - možno si poviete, že na túto obrovskú európsku metropolu potrebujete niekoľko dní. Odpoveď - áno, máte pravdu. Ale užiť si ju môžete aj ak zabookujete letenky napríklad len na víkend. Leteli sme s Ryanair. Trochu som sa toho obávala pretože v cene základnej letenky sme mali len malú batožinu 40x20x25. Rozmermi to zodpovedá na menší batoh alebo vačsiu kabelku :-). Podľa najnovších podmienok spoločnosti Ryanair možete mať v základnej cene len jednu prírućnú batožinu. Ja som to vyriešila tak, že som si zobrala cross-body maličkú kabelku kde som mala peňaženku a doklady. Mala som ju skrytú pod bundou a nikto to neriešil. Rozmery batohov tiež nejako neriešia ale asi by som to s nejakým extra veľkým turistickým batohom neriskla. Pokiaľ idete na jednu-dve noci v pohode sa zbalíte aj do malého batohu. Samozrejme za príplatok si viete doobjednať aj väčšiu batožinu. 

Let bol bezproblémov. Dokonca som bola príjemne prekvapená, že Ryanair má v jedálnom lístku vegánske bezlepkové lasagne. Nabudúce ich určite vyskúšam. Ubytovanie sme zvolili na letisku London Stansted - na dve noci. Bolo to z toho dôvodu, že sme mali skorý ranný let a na letisku sme potrebovali byť už o 5:30 hod. ráno. Keď si zadáte do bookingu London Stansted, nájde vám hneď niekoľko možností ubytovania. 

Letisko Snasted sa nachádza necelých 50 km od Londýna. Cesta z letiska do centra Londýna je možná niekoľkými spôsobmi. Chceli sme vyskúšať vlak, ale nakoniec sme išli autobusom. Ak máte letenku kúpenú niekoľko mesiacov vopred, určite si rezervujte miestenku na vlak alebo autobus online. Vyjde to podstatne lacnejšie. Nevýhoda je však to, že miestenku musíte rezervovať na konkrétny spoj a čas, čo nie je vždy jednoduché. My sme bookovali letenky na poslednú chvílu a lístky sme kupovali priamo na mieste na letisku. Cesta autobusom sa pohybuje okolo 10 libier, spiatočná 20 libier. Dieťa platí polovičnú cenu. Nevýhodou je, že autobus ide dlho - my sme išli 1 hodinu 40 minút. Keď sú kolóny, čas sa samozrejme predĺži a treba vyraziť skôr, aby sa nestalo, že zmeškáte let. 

Vlaky sú o niečo drahšie. Vlak Stansted Express premáva každých 15 minút. Cesta do centa Londýna trvá 40 minút. Spiatočná cena lístka sa pohybuje okolo 30 libier pri kúpe na letisku. Opäť platí pravidlo, že ak lístok kupujete online, je lacnejší. Tu si stačí našťastie vybrať len deň príletu a pokiaľ bude mať vaše lietadlo meškanie nevadí. Vlak rezervujete na konkrétny deň, nie presný čas a spoj, ako to je pri autobusoch. 

Nasadli sme teda na autobus čislo A7 - national express, smer London Victoria. Nástupištia sú značené zreteľne, takže je malá šanca, že sa stratíte. Z Victorie Westminister sme sa už vybrali uličkami Londýna hľadať náš prvý cieľ cesty - London Eye. Chceli sme využiť krásne počasie a hoci bolo chladno, slniečko svietilo a bola krásna viditeľnosť. Lístky na London Eye sa dajú kupiť online ešte pred cestou do Londýna ale keďže sme nevedeli vopred, aké bude počasie, kupovali sme ich priamo na mieste. 

Kategória: Uncategorised
Návštevy: 7838