Vytlačiť

 

Slow, slow, slow... to slovo je nejak v móde. Slow food, slow fashion, slow living. Je to životný štýl? Povinnosť? Nazvime si to ako chceme, mne sa to páči. Páči sa mi, žiť s vedomím, že túto planétu nejako extra nezaťažujem. Zatiaľ som si ešte neprečítala žiadnu knihu o Zero waste, ktorých už je v kníhkupectve celkom dosť. Ale chystám sa... keď bude čas :-). Dovtedy sa budem riadiť vlastným rozumom, pretože nakupovať vedome a ekologicky je v dnešnej dobe konečne oveľa jednoduchšie. Rozpamätávam sa na detstvo - ako sme prali sáčky a igelitky, pretože boli vzácne. Ako sme takmer všetky potraviny presypávali do skla. Nekupovali sme minerálky a sladké vody v zbytočných plastoch. Suché rožky sme sušili a zbytky jedla odkladali pre rodinu na dedinu, ktorá mala malé hospodárstvo. 

Nakupujeme bez obalu - čo najviac ak sa dá

Netvrdím, že ma to nestojí veľa energie. V bezobalovom obchode to trvá a trvá :-) Ale nás to tak baví - sypať, prelievať, vážiť. S mojou Laurou tomu hovoríme zážitkové nakupovanie. Milujeme bezobalové obchody. Najlepšie montessori je podľa mňa asistovanie mame pri bežných činnostiach. 

Slow Food

Ak si pod pojmom Slow Food predstavíte niekoľkohodinovú prípravu jedla, potom nekonečné vysedávanie za stolom, pomalé prežúvanie, ste na omyle! Pod pojmom Slow Food sa ukrýva jedlo, ktoré je tradičné, lokálne. Produkty od miestnych malovýrobcov, jedlo pripravené s radosťou a láskou, rovnako ako zvýšená vnímavosť voči Fair Trade potravinám - toto všetko je Slow Food. 

  

Nevyhadzujeme a nevytvárame zbytočne odpad

U nás doma sa potraviny nevyhadzujú. Doma mám malých "žrútov", čo je dosť veľká výhoda lebo sa zje takmer všetko. To, čo sa nezje, zabalíme a necháme pre psíkov a mačky, ktoré majú moji rodičia na chalupe. Už by som nedokázala vyhodiť nejaké jedlo. Keď si predstavím, čo všetko sa za výrobou jedla ukrýva, prostriedky potrebné na výrobu - pôda, voda, ľudská práca, energie, samotná príprava, čas...

Toto sa týka aj oblečenia. Pri dvoch deťoch, ktoré rastú ako z vody nie je možné oblečenie prestať úplne nakupovať, všakže? Aleee... veľa vecí dedíme. Veci, ktoré sú nám malé posúvame ďalej iným deťom. V mojom okolí šije veľa ľudí látkové hračky, takže zvyšné látky alebo aj oblečenie darujeme im. Našťastie, už aj nové kolekcie veľkovýrobcov reťazových módnych značiek idú ruka v ruke s udržateľnou módou. Snažia sa vyrábať oblečenie z recyklovateľných PET fliaš, ako aj z iných materiálov, ktoré sú šetrné k prírode.

Móda a ja? Rozhodne nie som ten typ človeka, ktorý vyjde von v hocičom čo doma nájde. Mám rada módu. Na Slovensku máme našťastie veľmi veľa šikovných módnych návrhárov, ako aj menšie značky, ktoré nie sú drahé a dá sa u nich nakúpiť super oblečko. V zahraničí som si obľúbila konceptové obchody. Nekúpim si desať vecí, ale jednu maličkosť.

Ľudia chcú kupovať veci "s príbehom". Tak, ako sa niektorí hanbili zato, že chodili nakupovať do sékačov, začína to byť módnym trendom a človek tam vie uloviť zaujímavý a jedinečný kúsok. 

 

Zaujímavosti

V škandinávskyh krajinách sa ľudia začali hanbiť ak nie sú ekologický. Vynašli niekoľko slov, ktoré používajú, ak niekto napríklad nadbytočne nakupuje, hlavne oblečenie. Tieto frázy sa dokonca udomácnili už aj v Nemecku a postupne prenikajú do ostatných krajín. 

Niekedy je fajn vzdať sa na chvíľu niektorých "pomalostí"...

Samozrejme, nie som v tomto dokonalá, ani sa to nedá. Nešetrím uhlíkovú stopu ako by som mala. Teda okrem toho, že nejem mäso. Mne, ako matke dvoch detí, budete ťažko vysvetlovať, že mám chodiť MHD so školskými taškami, batohmi na krúžky, počítačom a podkladmi z práce, prípadne s nákupom :-). Áno, používam auto a často. Pokiaľ som však počas dňa sama a idem na nejaké pracovné stretnutie, neváham a sadnem na električku.

Často lietam... cestovanie je moja vášeň a aj môj Instagram je celý taký kulinársko-cestovateľský. Pre mňa je cestovanie najslobodnejšia činnosť, pri ktorej čerpám energiu. Každý by si mal nájsť tú svoju cestu pri zmene myslenia. Dôležité je, aby sme si začali uvedomovať, kto tie naše šaty, ktoré kúpim vo výpredaji za 5 eur šije, čo sa asi tak stane s plastovým vrchnákom, ktorý vyhodím... Viem, že túto zmenu musia pochopiť všetci... hlavne politici, avšak ak chceme túto planétu ponechať naším deťom, musíme prijať v našom každodennom živote zmeny.

Držím palce! 

 

Kategória: Uncategorised
Návštevy: 1259