Vytlačiť

Plitvické jazerá sa nachádzajú približne 6 hodín cesty autom zo Slovenska. Je to celkom fajn trasa, pretože to už v aute zvládne väčšina detí, aj menších. My sme vyrazili v zostave - ja, môj muž, 2 naše deti - Miško 12 a Laura 9 rokov a jedno "požičané" dieťa - Honzík 15 rokov.

Z Bratislavy sme vyrazili o 6:00 hod. a na Plitviciach sme boli okolo 15:00 hod. Samozrejme, mali sme milión prestávok na cikanie a 2 kolóny. Tento rok išlo vstupné dosť hore, takže sme  chceli počkať do 16:00, vtedy to je o niečo lacnejšie. Vstupné na dospelú osobu vychádza na 250 kn, po 16:00 150 kn. Deti od 7-18 rokov platia 120 kn, po 16:00 70kn. Deti do 7 rokov majú vstup zdarma.

To, že sme do národného parku prišli "neskôr" nám vôbec nevadilo.

  1. Nebola už taká pálava.
  2. ušetrili sme na vstupnom.
  3. Nebolo až tak veľa turistov a dali sa spraviť krásne fotky.                                                                                                                                                                                                                                

 

Či už začínate skoro ráno, alebo kedykoľvek počas dňa, v mesiacoch júl/august odporúčam sledovať webovú stránku plitvických jazier kvôli obsadenosti vstupov. Na výber máte 2 možnosti - entrance 1 a entrance 2. 

https://np-plitvicka-jezera.hr/en/

Prvý vstup počas letných prázdnin je možný od 7:00 hod ráno, posledný o 19:00. Na webovej stránke sa vám zobrazí malé okno, kde sa viete prekliknúť na obsadenosť jednotlivých vstupov počas dňa. Časy, ktoré sa vám zobrazia "vyšedené", sú už plne rezervované inými návštevníkmi. Lístky si môžete kúpiť aj online, ale pozor, vždy len 2 dni vopred pred plánovaným príchodom. My sme ich online kúpené nemalii, ale obsadenosť som sledovala počas celej cesty autom. 

Musím povedať, že celé prostredie národného parku je pre turistov veľmi dobre vybudované. K dispozícii je veľké parkovisko pred vstupom 1 aj 2. Za parkovné sa platí zvlášť - 7 kn/hod. Pred vstupom do národného parku si môžete kúpiť občerstvenie a suveníry. Odporúčam mať vlastnú vodu a tiež aj nejakú desiatu. Ceny za nápoje a jedlá sú dosť vysoké a vo vnútri národného parku je "stánkov" s občerstvením veľmi málo.

Turistické trasy sú vyznačené úplne bez problémov a určite nezablúdite. My sme zvolili trasu B - trvanie: 3-4 hodiny, dĺžka 4 km. Všetky trasy sprístupnené pre turistov nájdete aj na hore uvedenom linku. V cene vstupného je cesta loďou a panoramatický vláčik. My sme využili všetko, šetrili sme sa :-). Každopádne aj štvorhodinová túra v teple dá poriadne zabrať. Nezabudnite na dostatok vody a hlavne dobrú obuv! Niektorí turisti si myslia, že to zvládajú v žabkách, terén na niektorých miestach nie je úplne jednoduchý :-).

Vedeli ste? 

V blízkosti národného parku Plitvice sme mali rezervované ubytovanie. Zvolili sme Big Bear Plitvice Camping Resort. Je to úplne nový campingový rezort, ktorý nás veľmi príjemne prekvapil. Ubytovanie sme mali v mobil house a bolo to zážitkové. Celý rezort bol perfektne vybavený - obchod, reštaurácia, detské ihrisko, barbecue grill. Podvečer sa dosť schladilo, takže nezabudnite mať po ruke mikiny. 

Celý výlet sa všetkým veľmi páčil. V národnom parku mal každý svoj fotoaparát alebo mobil a fotili snáď všetko. Určite vám tam odporúčam ísť (najlepšie bez kočíka).

Evka 

 

Kategória: Uncategorised
Návštevy: 1479