Vytlačiť

 

V Chorvátsku sme zvyknutí, že takmer všade počujeme slovenčinu alebo češtinu, a chodia tam všetci. No aj keď je táto krajina pre nás tak povediac "za rohom", vôbec by som ju nezatracovala. Áno, tento rok (2019) som tam počula jazyky pomaly zo všetkých kútov sveta. To, že sa Chorvátsko stalo takéto obľúbené úplne chápem. Ich more je neopísateľne krásne. 

Každý rok počas letných prázdnin vyrážeme smer Petrčane - Chorvátsko. Petrčane je malá dedinka v blízkosti mesta Zadar. Tento rok sme tam strávili dva týždne. Pre deti je to to úplne ideálne prostredie. Ubytovali sme sa v komplexe Sunnyside apartments, ktoré poskytovalo všetko, čo sme potrebovali. Mali vlastnú kuchynku, ale bola možnosť dokúpenia polpenzie. Vzhľadom na moje potravinové obmedzenia, varili sme si sami. 

Všetky prízemné apartmány mali terasu so záhradou, čo ocenili najmä deti, keď sa hrali na schovávačku. Apartmány na poschodí mali veľkú terasu taktiež s vonkajším sedením, lehátkom, slnečníkom a markízou. Vybavenie apartmánu hodnotím super, všetko bolo veľmi čisté, útulné, komfortné. Je možnosť vybrať apartmán pre štyri alebo päť osôb. Domáce zvieratko je za príplatok, ale čo je dôležité, že bolo povolené. Inak by musel náš francúzsky buldoček poputovať na prázdniny. 

Areál Sunnyside apartmánov priamo pri mori bol dostatočne veľký a mal spolu 3 bazény. Dva pre dospelých a väčšie deti a jeden pre úplných drobcov. Reštaurácia bola polohou umiestnená na krásnom mieste, odkiaľ si môžete vychutnať výhľady na more z každej strany. Súčasťou bolo aj pohyblivé mólo, vodné skákacie atrakcie a lehátka, za ktoré sa nemuselo platiť. Za to im dávam palec hore, keďže lehátka si v Chorvátsku musíte platiť fakt všade. V reštaurácii nič moc bezlepkové nemali, objednávala som si dookola Cézar šalát (bez krutónov), alebo tuniakový šalát. Inak výber pre neceliatikov bol fajn a jedlá boli veľmi pekne servírované. To si v každej reštike všímam :-).

Časť Petrčane, kde sme boli ubytovaní sa volá Punta Skala. Nachádza sa tu aj prekrásne vybudovaný hotel Falkensteiner. Na ich pláž sa dostanete, ak zaplatíte poplatok. Je to veľmi pekná pláž, vhodná hlavne pre deti, keďže má pozvolný vstup do mora. Čo je super, že vodné skákacie atrakcie na mori sú zdarma. Deti sa tam môžu dosýta vyblázniť. Určite by som odporučila ísť sa prejsť smerom k hotelom a reštauráciám popri pobreží. Tie výhľady stoja zato a plávanie tiež. 

Popri skalách vidíte napríklad červené hviezdice, rôzne rybky, kraby... kto nemá rád typické preplnené chorvátske pláže, na ktoré si musíte skoro ráno utekať položiť uterák, tak toto je ideálne. Je však potrebné rátať s tým, že prístup k moru je dosť divočina. Pre mňa a moju dobrodružnú povahu je to ako stvorené. 

   

Odporúčania

  1. Cestovanie - počas mesiacov júl, august by som radšej nešla na blind. Vzhľadom nato, že tento rok boli v Chorvátsku aj Švédi, Fíni, Holanďania, Nemci atď., bola dosť fullka... apartmán/hotel radšej bookujte vopred. Tým, že my sme z Petrčane išli na Brač a potom naspäť do Petrčane, ubytovanie sme vystriedali asi 5x a dosť nás potápilo nájsť niečo vhodné.
  2. Cesta autom - ak máte možnosť vyhnite sa cestovaniu v sobotu. Ak nie, rátajte s kolónami. 
  3. EÚ/euro - Chorvátsko je v Európskej únii, ale mena je kuna. Na niektorých miestach berú aj eurá, ale neoplatí sa to. Radšej plaťte kunami. 

A tu sme už na trajekte Split-Brač, ideme za novým dobrodružstvom, o ktorom vám čoskoro napíšem.

 

Evka 

 

 

 

 

 

Kategória: články
Návštevy: 1283